Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej

Oravská lesná železnica byla postavena v době 1. světové války a důvodem pro její vznik byl svoz dřeva z lesních správ Oravského komposesorátu. Úzkorozchodná trať (760 mm) vedla z Oravské Lesné, přes Zákamenné do Lokce a sloužila pouze k nákladní dopravě. O napojení na veřejnou železnici se uvažovalo až později. Ve dvacátých letech 20. století došlo ke schválení propojení s Kysuckou lesnou železnicou přes sedlo Beskyd (935 m n. m.), které sloužilo jako zastávka.

V roku 1972 bola historicky a technicky najcennejšia časť úseku trate Chmúra – Beskyd – Tanečník vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

V roku 1986 prevzalo Oravské múzeum správu nad zachovaným úsekom trate a začal zdĺhavý a nákladný proces záchrany a oživenia Oravskej lesnej železnice. Systematické práce na rekonštrukcii trate začali v roku 2003. Na základe schváleného projektu z finančných zdrojov Európskej únie sa v roku 2005 začala generálna obnova lesnej železnice, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 2008. Jej súčasťou bola i expozícia. Expozícia je zameraná na prezentáciu historického kontextu vzniku a fungovania Oravskej lesnej železnice, dejín Oravského komposesorátu, ťažby, dopravy a využitia dreva.
 

Jízda vláčkem do sedla trvá asi 20 minut a můžete se při ní kochat výhledy do krásné romantické krajiny. V horní stanici v sedle Beskyd je přestávka, během které mohou zájemci vystoupat k dřevěné rozhledně, odkud je možné vidět masivy Malé Fatry, Západních, Vysokých a Belianských Tater nebo Oravských Beskyd.